Londýnské dobrodružství 2024 – den první

Letošní jarní Londýn rozhodně nesmí chybět v mém cestovatelském deníčku.

Okolnosti se sešly tak, že Londýn byl dárkem pro mou téměř dvanáctiletou dceru. Letenky chyceny za velmi slušnou cenu a protože dceři ani v době zpátečního letu nebylo ještě 12, s Ryanair letěla zdarma a já jsem zaplatila navíc jen 200 Kč za místo pro doprovod dítěte.

Protože jsem dovolenkový plánovač tělem i duší, hledala jsem výhodné způsoby dopravy po Londýně pro mě a dceru. U mě zvítězily bezkontaktní platby běžnou bankovní kartou a pro dceru jsem s předstihem zařídila Zip Oyster photocard. Navíc má anglickou průkazku se svou fotkou a to je vážně super úlovek do její sbírky památečních předmětů 😊 S tou mohou děti od 11 do 15 let zdarma využít k cestování autobusy a tramvaje a za dětskou sazbu pak cestovat vším ostatním.

Nám se toto velmi vyplatilo. Platnost Zip Oyster photocard navíc vyprší 30. září v roce po 16. narozeninách dítěte, takže ji lze využívat kdykoli a opakovaně. Další možností je pak mládežnická sleva nahraná na běžnou Oyster Card, kdy vaše dítě jezdí za 50% ve všech dopravních prostředcích.

Abychom si Londýna užily co nejvíce, vzaly jsme ranní let z Prahy a v 8 hodin londýnského času už jsme mířily z letiště vlakem Stansted Express na londýnskou Liverpool Street. Metrem jsme se pak přesunuly na King’s Cross, kde na nás ve visitor centru čekala připravená Zip Oyster photocard. Od té chvíle jsme veškeré autobusy měly pro dceru zdarma a já jsem jezdila na zastropování jízdného díky daily cap.

Den první

Batohy jsme si uložily do hotelu se strategickou polohou v blízkosti Regent´s parku a vydaly jsme se dle itineráře vstříc našemu londýnskému dobrodružství. Počasí nám přálo, po ranním dešti, který odezněl při naší cestě vlakem z letiště, byl svěží vzduch a sluníčko nás hřálo po celou cestu Regent´s parkem a Queen Mary’s Garden, kde všechno nádherně kvetlo a lidé byli rozptýleni tak akorát, abychom se necítily samy, ale také nemíjely davy.

Pak jsme přešly do opačného extrému a zavítaly do přelidněného Camden Town. Přestože davy nevyhledávám, chtěla jsem dceři i tuto část Londýna ukázat. Prošly jsme Camden Market, daly si fish and chips (pro dceru to byl jeden z cílů) a zamířily ke stanici metra, kterým jsme se přesunuly na Cutty Sark a vydaly se na průzkum Greenwiche.

Protože ani jedna z nás interiéry zrovna nevyhledává, šly jsme čistě za přírodou a exteriéry staveb. Nahoře na Astronomy Café jsme se lehce občerstvily a chvíli poseděly sledujíce neskutečně drzé holuby, kteří vám klidně vlezou až do talíře. Cestou zpět dolů od královské greenwichské observatoře jsme prošly okolo National Maritime Museum, které můžete navštívit zdarma. Toto muzeum sice bylo lákadlem pro mě, ale pro dceru nikoli a tak si ho nechám na seznamu pro příště. Pro ozvláštnění celé naší londýnské expedice jsem se snažila dát do itineráře vždy něco, co bude pro dceru „WOW“. A jít greenwichským tunelem pro pěší pod řekou Temže byl rozhodně jeden z takových prvků. Když jsme se na druhé straně tunelu ohlédly za místem, odkud jsme se ponořily pod hladinu řeky, bylo to … WOW 😊

Odtud jsme okolo metra Island Gardens, doků Clippers Quay, Millwall, došly k Temži a po jejím břehu dále až k přístavišti Canary Wharf Pier, kde jsem měla připravený další „WOW“ moment pro dceru, a to průjezd celým Londýnem na palubě Uber Boat. Musím říct, že to bylo WOW i pro mě, protože jsme po cestě viděly všechny důležité body, které jsme z Temže mohly vidět. Jízdné Londýnem je pro Uber boat rozděleno do tří zón a abychom toho viděly co nejvíce a platily co nejméně, cestu jsem vzala jen v zóně Central a to až do Vauxhall, odkud nám jel přímý bus do hotelu. Pokud je to možné, doporučuji koupit jízdenku online nebo platit Oyster Card, vyjde to levněji, než kupovat jízdenku v přístavu. První den jsme pomalým a klidným tempem nachodily celkem 19 km. Protože to však bylo v průběhu celého dne a prokládané dopravou a zážitky, vůbec nám to nepřipadalo moc a rozhodně to stálo za to!

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek